MG4 etukaiuttimien vaihto

fa diy mg4 kaiutinpaketti

MG4 kaiuttimien vaihto

MG4 alkuperäiset kaiuttimet ovat kohtuullisen kehnot. Varsinkin diskanttiosasto on aika metallisen kuuloinen ja vie helposti kuunteluiloa musiikista. Koekuuntelimme auton ennen asennusta käyttäen sekä Driver-tilaa että kaikki mahdolliset säädöt kokonaan pois päältä / nollilla. Driver-tilan DSP-säädöt olivat kohtuullisen onnistuneet parantamaan äänikuvaa ja bassotoistoa alkuperäisillä kaiuttimilla. Silti nekään eivät onnistu diskantin huonoutta piilottamaan vaan kuunteluväsymys iskee äkkiä.

Tuotteet joita tämä juttu koskee:

Asennukseen tarvittavat osat on koottu tuotepaketiksi FA DIY MG4. Sillä saat helposti tämän asennuksen tehtyä itse.

Tähän projektiin valittiin kaiutinsarjaksi AI-Sonic S1-CX6.2 muutamasta syystä:

  • pienikokoinen diskantti joka mahtuu OEM-asennuspaikkoihin
  • diskantille InLine-suodin, ei tarvita kaapelin vetoa oven ja kojetaulun välillä
  • midbasson asennussyvyys on maltillinen
  • sarja on ääneltään varsin onnistunut hintaluokassaan

Oviverhoilun poisto

fa diy mg4Oven kiinnivetokahvan kuoren alta löytyy kaksi ruuvia ja oven avauskahvan pohjakupin alta yksi ruuvi. Kampea kiinnivetokahvan lista ja avauskahvan pohjakuppi pois ja avaa ruuvit. 

Ruuvien irroituksen jälkeen kampea sopivalla työkalulla oviverhoilun kehältä perinteiset painokiinnikkeet auki. Niiden irroittamisen jälkeen oviverhoilu lähtee pois paikoiltaan ylöspäin nostamalla. Verhoilun takaa pitää irroittaa avauskahvan vaijeri ja sähköliittimet ikkunannostinpaneelin takaa.

Alkuperäisen kaiuttimen irroitus

mg4 kaiuttimen vaihtoOEM-kaiuttimesta irroitetaan liitin kaiuttimen yläreunasta ja avataan kolme ruuvia joilla kaiutin on autossa kiinni. 

Kaiuttimesta liitin pois ja ruuvit auki. Jos aiot vaimentaa ovia, kannattaa tehdä se ennen uuden kaiuttimen asennusta, sillä kaiuttimen aukosta käsin voi tehdä vaimennuksia oven sisälle. Kuvassa näkyvä valkoinen kosteussulkumuovi lähtee maltillisesti ottamalla irti ehjänä jos haluat säästää sen etkä vaimenna oven sisäpeltiä umpeen.

Ovien vaimennus

Tässä projektissa vaimennettiin oven ulkopelti kauttaaltaan CTK Premium 1.8 matolla. Jos vaimennat, älä kuitenkaan vedä mattoa ovessa olevien palkkien yli ja tee turhia vesitaskuja. Premiumin päälle laitettiin CTK Elastic 10 pehmytmatto.

mg4 oven vaimennus

Sisäpellissä olevan muovin tilalle tehtiin sopivan kokoinen pala Premium 1.8 matosta. Tässä autossa oven aukaisuvaijeri on kiinni ovipellin reunassa fiksulla klipsillä. Sen ansiosta voitiin tuon iso aukko vaimentaa helposti umpeen. Vaijerin paikka on aina sama suhteessa oviverhoiluun joten aukon vaimentaminen ei vaikuta sen yltämiseen tai toimintaan.

mg4 ovi vaimennettu

Oviverhoilun vaimennus

Oviverhoilun taustalla oleva valkoinen vanumatto käännettiin sivuun ja verhoilun tausta vaimennettiin CTK Premium 1.8 matolla. Sen jälkeen vanumatto laitettiin takaisin paikoilleen.

mg4 ovipaneelin vaimennus

Uuden midbasson asennus

Tässä asennuksessa käytettiin ensimmäistä kaiutinadapterin prototyyppiä. Siksi se on erinäköinen kuin lopullinen versio eli FA DIY SPKRA-MG01. Protossa oli neljä koloa kaiutinkaapeleille, lopullisessa vain yksi yläkiinnityskohdan vieressä. Samoin kaiuttimen asennuslaippa levennettiin tukevammaksi lopulliseen versioon ja kaiuttimen asennusaukko suurennettiin, jotta myös valurunkoiset kaiuttimet sopivat aukkoon. Ja kiinnitysreikiä lisättiin, jotta 8-reikäisetkin saa kaikista pisteistä kiinni. Lisättiin myös tukiviiste tasopinnan ja korotuksen väliin sekä pieni viiste kaiuttimen asennusaukkoon.

mg4 uusi kaiutinKaiutinkaapeli voidaan liittää alkuperäisen kaapelin rinnalle pilkkomatta liitintä. Kaapeliaukko löytyy nuolten osoittamasta kohdasta adapterin alapinnasta. 

Leikkaa SoftTape halki pituussuunnassa. Liimaa sitä kierros kaiutinadapterin pohjaan jotta se tiivstää adapterin ja sisäpellin välin. Kiinnitä kaiutinadapteri autoon samoilla ruuveilla joilla alkuperäinen kaiutin oli kiinni.Liimaa SoftTape myös kaiutinadapterin pintaan kaiuttimen alle. Se tiivistää adapterin ja kaiuttimen välin.

Liitä riittävä pätkä kaiutinkaapelia kaiuttimen liittimiin, pujota kaapeli adapterin yläreunassa olevasta aukosta läpi ja kiinnitä kaiutin adapteriin. Halutessasi voit myös tehdä adapterista ja kaiuttimesta paketin jo pöydällä ja kiinnittää sen kerralla oveen. Kumpi vain tuntuu mieluisammalta tavalta. Kun paketti on paikoillaan, tiivistä kaapelin aukko butyylinauhalla.

Kaiutinkaapeleiden värit ja kytkennät:

Kuskin puoli midbasso

  • valkoinen keltaisella raidalla on +
  • valkoinen ruskealla raidalla on –

Apukuskin puolen midbasso

  • valkoinen oranssilla raidalla on +
  • valkoinen vihreällä raidalla on –

Kuskin puolen diskantti ( kojetaulussa )

  • valkoinen ruskealla raidalla on +
  • valkoinen keltaisella raidalla on –

Apukuskin puolen diskantti ( kojetaulussa )

  • valkoinen vihreällä raidalla on +
  • valkoinen oranssilla raidalla on –

Noista on helppo päätellä, että myös tehtaalla on päädytty käyttämään diskantille käännettyä vaihetta midbassoon nähden. Ja se myös toimi paremmin uusillakin diskanteilla.

Kun kaiutin on asennettu oveen, liimaa Helix CiA FR165.10 tiivisterengas kaiuttimen päälle kuvan osoittamalla tavalla. Se tiivistää oviverhoilun ja kaiuttimen välisen raon.

Diskanttien asennus

Diskanttien asennuksessa ensimmäinen tehtävä on kammeta diskantin suojaritilä pois kojetaulun kulmasta. Se on TODELLA TIUKASSA ja taipuisaa muovia. Meinaa helposti usko loppua että se irtoaa ehjänä, mutta niin se vain irtoaa kun tarpeeksi voimalla kampeaa.

mg4 diskantin paikkaKuvasta näet kuskin puolen ritilän kiinnikkeiden paikat, tiedät mistä kammeta. 

mg4 oem diskanttiAlkuperäinen diskantti on kiinni ritilän taustalla. Se lähtee irti kääntämällä elementin sivusta pienet haitat auki.

Jos haluat, voit myös kiinnittää paikalle hieman isommankin diskantin irroittamalla OEM-diskantin kehyksen ruuveistaan ja tekemällä kiinnityksen itse samoihin ruuvinpaikkoihin asennuspannalla tms ratkaisulla. Tässä tapauksessa riittävän pieni diskantti kiinnitettiin OEM-diskantin kehyksen sisään.

OEM-diskantti poistettuna paikka näyttää tältä

uusi diskantti mg4 paikallaUusi diskantti asennetaan kuumaliimalla alkuperäisen kehyksen sisään. 

Uusi diskantti mahtuu helposti alkuperäisen tilalle ja pysyy kuumaliimalla paikoillaan. Liitä kaapelinpätkät auton alkuperäisten diskanttien kaapeleiden rinnalle ja kytke kaapeli jakosuotimeen. Aseta jakosuotimen jumpperi diskantille asentoon 0. Liitä diskantin kaapeli jakosuotimeen ja pujota jakosuodin kojetaulun sisään diskantin ritilän aukosta. Pehmeällä kumikuorella varustettu suodin ei kolise ja pysyy hyvin paikoillaan.

Diskantin asennus on valmis kun laitat vielä ritilän paikoilleen kojetauluun.

Mitä saatiin aikaan kaiuttimien vaihdolla?

Kaikin puolin parempi ääni. Käytti sitten Driver-tilaa tai piti sitä pois päältä. Diskanttitoisto muuttui metallisesta silkkiseksi. Keskiäänialue selkeämmäksi. Bassotoisto tarkemmaksi. Kaikin puolin parempi. Basson määrä ei suuresti lisääntynyt, mutta tämän auton kohdalla sen määrä ei ollutkaan läheskään äänentoiston suurin puute. Jos haluat todella paljon lisää bassoa autoon, tämä päivitys ei siihen riitä. Siihen tarvitset sitten jo vahvistimen ja subbarin. Jos taas haluat tarkemman basson ja kaikilta muiltakin osa-alueilta paremman äänentoiston, tämä päivitys tarjoaa sen varsin kohtuulliseen hintaan.

Tässä tapauksessa ei päivitetty lainkaan takaovien kaiuttimia, auton omistajan mielestä se ei ollut olennaista vaan seuraava päivitysaskel on todennäköisesti DSP-vahvistin. Takaoviin käy käytännössä aivan sama tuotepaketti kuin etuoviinkin. AI-Sonic S1-CX6.2 on mahdollista asentaa myös koaksiaaliksi joka on takaovissa parempi kuskin äänimaailman kannalta kuin erillissarja.

Asiakkaan palaute muutama päivä projektin jälkeen oli tällainen:

Alkuperäiset kaiuttimet värittivät ääntä niin paljon etten tunnistanut laulajia äänestä. Nyt ääni kuulostaa uskottavalle kautta linjan. Yläpää huomattavasti miellyttävämpi ja tarkempi kuin alkuperäisillä diskanteilla.
Ajomelusta lähti renkaista tulevaa kohinaa pois sen verran, että soittimesta piti ottaa asetus pois päältä joka nostaa äänenvoimakkuutta ajonopeuden mukaan. Eli vaimennuksella oli aika paljon vaikutusta isommilla ajonopeuksilla.

Tyytyväinen olen. Kiitos!