
Stinger iE268E on 2DIN-kokoinen näyttösoitin langattomalla CarPlaylla ja Android Autolla.
Stinger multimediasoittimet ovat olleet ison veden takana jo useamman vuoden ajan varsin suosittuja laitteita ja nyt ne saapuivat myös Suomeen.
MFi-sertifioitu (Made for iPhone) langaton Apple CarPlay ja langaton Android Auto. Käytä suosikkisovelluksiasi, navigointia, viestejä ja suoratoistopalveluja – langattomasti tai USB:n kautta.
Erillistä navigaattoria tai soittimen sisäänrakennettua navigaattoria ei tarvita, sillä tämän laitteen kanssa voit käyttää puhelimesi navigointia. Soittimen mukana toimitetaan erillinen GPS-antenni jonka ansiosta paikannus puhelimellakin navigoitaessa toimii tarkasti ja myös niillä alueilla joilla pelkkä puhelin ei saa yhteyttä satelliitteihin.

Soittimessa on liitännät jopa neljälle kameralle. Liitäntäpuolelta löytyvät myös USB 2.0 ( A-liitin ), USB 3.0 ( C-liitin ), GPS-antennin liitin, HF-mikrofonin liitin, FM- ja DAB-radioantennien liittimet sekä 3 paria RCA-linjalähtöjä.
Ominaisuudet:
- 6.8″ kapasitiivinen kosketusnäyttö ( 1024x600p )
- sisäänrakennettu vahvistin neljälle kaiuttimelle
- Apple Car Play yhteensopiva ( langallinen ja langaton )
- Android Auto yhteensopiva ( langallinen ja langaton )
- 3 paria linjalähtöjä: Etu / Taka / Subwoofer ( 3 V )
- Sisäänrakennettu DSP ( katso alempaa tarkemmat tiedot )
- FLAC, MP3, WMA, AAC, WAV, APE äänitiedostojen toisto
- MP4, MOV, FLV, MKV videotiedostojen toisto
- 4x kameraliitäntä RCA-liitännällä oleville kameroille
- kameroiden tyypit NTSC, PAL, AHD PAL 25Hz & AHD NTSC 30Hz
- USB 2.0 liitäntä ( USB-A, 1.5A )
- USB 3.0 liitäntä ( USB-C, 3.0A )
- WiFi 2.4 GHz ja 5 GHz
- RDS-radioviritin ja DAB-viritin
- Liitäntä auton alkuperäisille rattipainikkeille (vaatii erillisen adapterin)
- rattipainikkeiden halutut toiminnot ohjelmoitavissa soittimen Installer-valikossa
- Installer-valikon salasana 0052
Katso laitteen suomenkielinen käyttöohje PDF-tiedostona TÄÄLLÄ
HUOMIO koskien Android Auto-toimintaa, koskee kaikenmerkkisiä ja -mallisia soittimia:
Android Auto on hieno systeemi. Mutta. Yhdenkään soitinvalmistajan on mahdotonta luvata että se toimii jokaisen Android-laitteen jokaisen käyttöjärjestelmäversion kanssa aina. Android-laitevalmistajia ja softaversioita on niin lukematon määrä, että joskus päivityksen jälkeen tai jonkin uuden laitemallin kohdalla voi käydä niin ettei Android Auto toimikaan. Se saattaa toimia kun soittimen tai Android-laitteen ohjelmisto saa seuraavan päivityksen tai sitten ei. Apple Car Play on toiminnaltaan paljon varmempi, koska laite- ja softavalmistajia on vain yksi.
Sisäänrakennetun DSP:n ominaisuudet
Taajuuskorjain:
- 13-kaistainen graafinen taajuuskorjain ( katso TÄÄLTÄ mitä eroa on erilaisilla taajuuskorjaimilla )
- taajuuskorjaimen keskitaajuudet: 63/100/160/250/400/630/1000/1600/2500/4000/6300/10000/16000 Hz
- taajuuskorjaimen säätöalue +- 6 dB ( 0.5 dB portain )
Aikaviivesäädöt:
- aikaviivesäädöt 0-133 tuumaa ( tai 0 – 9.9 msek ) joka kanavalle erikseen
- NA portain
Jakosuotimet:
- Etukanavat ylipäästö: 25, 40, 63, 80, 100, 250, 500, 1000, 3500 ja 5000 Hz
- Takakanavat ylipäästö: 25, 40, 63, 100 ja 250 Hz
- Subwoofer kanavat alipäästö: 25, 40, 63, 100 ja 250 Hz
- jakojyrkkyys: 0/6/12/18 dB/oct
- tasonsäätö: -12 – 0 dB ( 1dB portain )
- subwoofer vaiheenkääntö 0/180°
Katso lisätietoja maahantuojan sivuilta TÄÄLLÄ




