
Ground Zero GZIC 165.2HE on Iridium-malliston 6.5-tuumainen 2-tie erillissarja.
Ground Zero Iridium-erillissarjojen InLine-jakosuotimet helpottavat asennusta. Hyvän herkkyyden ansiosta kaiuttimet soivat mainiosti jo pelkällä soittimen vahvistimella. Vaikka tämän sarjan käyttöohjeessa on kuvattu myös midbasson kytkeminen jakosuotimen kautta, sille ei ole mitään tarvetta. Suodinyksikkö sisältää vain ylipäästösuotimen diskantille ja midbasso suodattuu akustisesti ilman suotimia.
Tekeekö Ground Zeron Iridium-kaiuttimilla mitään?
Tämä oli vastauksemme aiemmin tähän kysymykseen: Iridium-kaiuttimet ovat Ground Zeron ”Entry-level”-mallisto. Eli se kaikkein halvin mallisto mitä valmistajalta löytyy. Joten missään tapauksessa se ei ole mitään ”huippuluokkaa” miltään osin. Hintaluokassaan Iridium-kaiuttimet ovat kuitenkin varsin asiallinen esitys. Näitä myydään paljon ja voimme sanoa että takuuongelmia on todella vähän. Ääni on hyvin asiallinen hintaluokassaan. Joten vastaus kysymykseen on, että tekee näillä jotain.
HE-versio on syksyn 2025 uusi versio jossa on hieman aiempaa syvempi kartio ja kartioon liimatun pölykupin tilalla on kiinteä vaiheplugi joka parantaa elementin keskiäänitoistoa etenkin offaxis-asennuksessa. Eli asennuksessa jossa kaiutinta ei ole suunnattu kuulijaa kohti. Autokäytössä ihan hyvä valinta sillä midbasson paikat ovat yleensä aina offaxis-paikkoja.
Toisena muutoksena on sarjan 3 Ω impedanssi aiemman 4 Ω sijaan. Tällä saadaan useimmista vahvistimista ja soittimista hieman lisää tehoa ulos eikä kuorma ole vielä liian matala.
Puhekela on käämitty litteästä langasta, yläripustus on kumia ja kartio on muotoonprässätty HQPP kartio.
Ominaisuudet:
- 6,5″ erillissarja
- 2-tie
- 3/4″ ( 19 mm ) Mylar-kalottidiskantti
- impedanssi 3 Ω
- toistoalue: 75 – 20 000 Hz
- herkkyys 91 dB
- tehonkesto 100 W RMS, 150 W Peak
- midbasson x-max: 9 mm
- midbasson asennussyvyys: 65 mm
- midbasson asennuskaukon halkaisija: 143 mm
- mukana hexagon kaiutinritilät
- parihinta
Katso tuotteen käyttöohje PDF-tiedostona TÄÄLLÄ







